Tipy, ako ušetriť čo najviac peňazí

Zaznamenávajte si výdavky

Prvým krokom k šetreniu  peňazí je zistiť, koľko miniete. Sledujte všetky svoje výdavky – to znamená každú kávu, tovar pre domácnosť a hotovosť. Akonáhle máte všetky potrebné údaje, usporiadajte ich do kategórií, napríklad palivo, potraviny, hypotéka a celková suma. Zvážte použitie kreditných kariet alebo využite výpisy z účtu, ktoré vám s tým pomôžu. Klienti niektorých bánk môžu využívať nástroj vyúčtovanie a tvorba rozpočtu, ktorý automaticky zaraďuje vaše transakcie do kategórií pre jednoduchšie vytváranie rozpočtu v mobilnej aplikácii alebo online.

 karta

Vytvorte si rozpočet

Akonáhle máte predstavu o tom, koľko peňazí za mesiac miniete, môžete začať organizovať svoje zaznamenané výdavky do realizovateľného rozpočtu. Váš rozpočet by mal načrtnúť, ako vaše náklady budú vyzerať povedzme do najbližšej výplaty – takže môžete plánovať svoje výdavky a obmedziť tie nadmerné. Okrem pravidelných mesačných výdavkov nezabudnite zohľadniť aj tie, ktoré sa vyskytujú pravidelne, aj keď nie každý mesiac, ako napríklad údržba automobilu. Môžete porovnať svoj rozpočet s rozpočtom ľudí, ako ste vy, pomocou nástroja na lepšie finančných návyky.

úspory

 
Naplánujte si sporenie

Teraz, keď ste vytvorili rozpočet, vytvorte v ňom úspornú kategóriu. Pokúste sa ušetriť 10 až 15 percent zo svojho príjmu. Ak sú vaše výdavky také vysoké, že si nemôžete toľko odkladať, mali by ste to znížiť. Ak to chcete urobiť, zistite, čo nie je dôležité, na ktoré veci môžete minúť menej, napríklad zábava a stravovanie, a nájdite spôsoby, ako ušetriť na pevných mesačných výdavkoch.

 
Šetrite si na niečo

Jedným z najlepších spôsobov, ako ušetriť peniaze, je stanoviť si cieľ. Začnite tým, že popremýšľate o tom, na čo by ste si chceli šetriť – možno sa budete vydávať, plánujete dovolenku alebo chcete šetriť na odchod do dôchodku. Potom zistite, koľko peňazí budete potrebovať a ako dlho by ste mali šetriť.

Tipy, ako ušetriť čo najviac peňazí
4 (80%)2